uLab

Naše 1.narozeniny!

Naše 1.narozeniny!

January 22, 2017, Markéta Kabátová

Včera jsme oslavili první narozeniny. A jak bych první rok shrnula? Pecka! Pracujeme s firmami, jakými jsme si přáli. Pořádně jsme vyrostli, je nás 5 lidí full time a 4 externě. Navzájem se posouváme dopředu. Dali jsme s Petrem dohromady 3 ponaučení, která si z tohoto roku odnášíme, 3 firmy, se kterými jsme spolupracovali a chceme se podělit o jejich příběh, a 3 plány do druhého roku.

3 naše poučení

Mentoring je ta nejtěžší cesta

Mnoho firem nás minulý rok oslovilo s tím, že nechtějí, abychom jim přímo spravovali kampaně, ale jen abychom mentorovali jejich tým. Chápu, jak nad tím přemýšlejí, má to z jejich pohledu jasné výhody:

 • Ušetření nákladů za správu (přece budeme jen dohlížet)
 • Budování knowhow uvnitř firmy
 • Rychlé získání znalosti

Nicméně jsme zjistili, že to má mnoho úzkých míst:

 • Je to mnohem časově náročnější, než si firma myslí – je potřeba vždy na začátku audit kampaní, potom teoretické hodiny a potom praktický mentoring. To už je potom ale mnohem dražší než správa kampaní
 • Rozdělení zodpovědností – kdo má nakonec zodpovědnost za výsledky? Máme to být my, když jen mentorujeme?
 • Když je špatný člověk a my nejsme schopní ho to naučit – čí je to vina? Nebo co když neumí třeba spočítat trojčlenku? Nebo pracovat s Excelem? Máme ho to taky učit?
 • Často se firmy ozvou, jen když se něco pokazí – a to je pak teprve těžká práce zjistit, proč se to tak stalo. Třeba když jde o měření!
 • Hodinový mentoring není mentoring, ale sdílení zkušeností bez znalosti kontextu

Už v průběhu minulého roku jsme si uvědomili, jak je to “tricky” a už mentorujeme jen s našimi podmínkami. To znamená, že na začátku vždy uděláme audit a potom propojujeme teoretické lekce s praktickými. Jsme u celého procesu, ne jen u problémů.

Hodnota je to nejdůležitější

Uvědomila jsem si, že:

“Vnímaná hodnota, kterou my firmě přinášíme, musí být větší než její očekávání”

Není to asi žádná novinka, ale pro mě to má několik velmi problematických bodů:

 • “Vnímaná” – do balíku faktorů, které ovlivňují, jak je vnímaná přinášená hodnota, spadá i rychlé odpovídání na emaily, zvedání telefonů, pěkné prezentace/reporty, fancy kanceláře, atd. To je všechno, na co já si nepotrpím. Celý náš tým je nastavený spíš tak, že rádi makáme, přemýšlíme nad nejlepším možným řešením, vymýšlíme, jak to dělat líp.
 • “Hodnota” – musí ji vnímat jak firma, tak náš tým. Někdy máme problém s oběma stranami. Navíc já mám vždycky pocit, že ta hodnota má být ještě větší.
 • “Očekávání” – když neznáme očekávání, tak se těžko překonávají. Navíc ne vždy v tom má firma jasno, případně očekávání mohou být velmi nerealistická. A já jsem se na ně neptala.

A jaké je za mě řešení? Na začátku každé spolupráce si dobře vydefinovat očekávání, aktivity, které děláme uzpůsobovat tak, abychom přinášeli co největší hodnotu, tu pak musíme mít pořád na očích a nakonec ji musíme umět dobře komunikovat. Na tom musíme ještě pracovat!

Posun ve vnímání marketingu

Přehodnotila jsem důležitost jednotlivých komunikačních kanálů. Došlo mi, že online není tak silný, jak jsem si myslela a hlavně není všespasitelný. Lépe jsem pochopila pozici vyhledávání. Víc v přemýšlení zahrnujeme důležitost brandu.

Čím dál víc nevěřím Google Analytics, nebo spíš nahlížím na zdroje konverzí se shovívavým úsměvem. Do diskuzí o atribucích se vůbec nepouštím. Smířila jsem se s tím, že marketing prostě exaktně nezměříme. Přijde mi, že je mnohem důležitější pochopit souvislosti.

3 firmy

Smartlook

Ve Smartlooku jsme začátkem minulého roku pomohli s nastavením positioningu a komunikace. Chtěli jsme, aby takový nástroj byl vnímaný jako nejjednodušší cesta k pochopení zákazníka. Protože přece GA jsou příliš komplikované. Kluci službu spustili a od té chvíle raketově rostli (za chvíli budou atakovat hranici 100 tisíc uživatelů), dokonce získali investici a navíc se k ním přidal i Lukas Mehnert.

Anonym

Bohužel tuto firmu nemůžeme jmenovat, ale byl to jeden z mých nejoblíbenějších projektů. Testovali jsme, jestli by uspěla nová služba na trhu. V duchu “try fast, fail fast” – služba ještě neexistovala, nikdo nic nevyvíjel, jen jsme oslovili potenciální zákazníky a zkoušeli, jestli se jim nabídka bude líbit a budou ochotni platit. Tento test vyšel, takže se snad bude brzy rozjíždět naostro! Co jsme se ale na tom naučili? Protože jsme akvizici stavěli úplně na zelené louce, krásně jsme viděli vliv jednotlivých kanálů a jak se prolínají. Hlavně teda “sílu” Facebooku. Ověřili jsme si, jak se konverzní poměr může ztrojnásobit, pokud se lépe formuluje nabídka. Navíc jsme poznali kluky z DigitalBrain, které musím všem vřele doporučit!

Rozjezdy

A pak jsme pomohli s nastavením ppcček několika startupům úplně od píky (Claimair, SupportBox, Keboola). Relativně malé kampaně, ale s neuvěřitelně komplikovaným cílením. S takovými firmami je radost pracovat. Jednak vidím, jak moc jim pomáháme, druhak z malých čísel se roste dobře a všichni z toho mají neskrývanou radost. Jaký byl tady největší úspěch? Když mi v Claimair řekli, že díky výsledkům z kampaní nabírají nové lidi.

A jaké jsou naše plány?

 • Budeme se hodně soustředit na tým, na růst a zvyšování kvality
 • Chceme se více přibližovat k marketingu
 • Peťa bude více sdílet něco z jeho super znalostí

A úplně na závěr chci poděkovat všem firmám, se kterými spolupracujeme! Je to čest a neskutečná zábava s vámi dělat!

Markéta Kabátová

Intentional ignorant, incorrigible optimist, tireless cyclist and insistent fighter for more effective campaigns.
All articles by author

Comments

25. 01. 2017, Markéta

Ahoj, díky moc! Co se týká toho rozvedení tématů, tak upřímně to ještě nemám tak dobře srovnané v hlavě, abych o tom psala. Snad v budoucnu.

24. 01. 2017, Peter

Ahoj, zaujali ma nasledovne postrehy a prislo mi ze by mohlo byt uzitocne ich trochu rozviest. "Došlo mi, že online není tak silný, jak jsem si myslela a hlavně není všespasitelný. Lépe jsem pochopila pozici vyhledávání. .... Čím dál víc nevěřím Google Analytics, nebo spíš nahlížím na zdroje konverzí se shovívavým úsměvem. Do diskuzí o atribucích se vůbec nepouštím". Inak gratulujem k 1.narodeninam a prajem vela uspechov!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Share this:

Wanna pick up the pace to meet your goals?
Can we help you transform your project into a masterpiece?

Let’s talk!

petr@ulab.rocks
Company: UnicornsLab s.r.o.
ID Nr.: 04761979
map